POZNAJEMY HISTORIĘ KRAŚNIKA

W środę, 17.11.2021 r. roku odbyła się wycieczka mająca na celu przybliżenie dzieciom historii i zabytków naszego miasta.

W przedsięwzięciu wzięło udział 16 uczniów z klasy III a pod opieką pań: Małgorzaty Padały i Katarzyny Rak. Wycieczkę rozpoczęliśmy od  zwiedzania Muzeum 24 Pułku Ułanów,  gdzie podziwialiśmy mundury, odznaczenia, zdjęcia, broń, czapki oraz różne pamiątki pułkowe.

Duże zainteresowanie wzbudziła odrestaurowana zabytkowa kamienica przy ul. Kościuszki. Innym, mało znanym młodzieży miejscem, było Zamczysko, będące siedzibą dawnych właścicieli Kraśnika. Po zamku nie ma dziś śladu, ale zachowała się fosa. Opowiadając o kościele Wniebowzięcia NMP, pani przewodnik zwróciła szczególną uwagę na etapy budowy i rozbudowy kościoła, jego otoczenie oraz na odkrycia archeologiczne, których dokonano podczas remontu kościoła.

Przechodząc przez Rynek miasta zwróciliśmy uwagę na murowaną zabudowę w układzie czworobocznym, sięgającą XIX wieku oraz znajdujące się tam pomniki. Ciekawostką były też 2 synagogi: XVII-wieczna Wielka Synagoga, wybudowana w stylu barokowym i Mała Synagoga – bożnica powstała w XIX wieku jako dodatkowy dom modlitewny. Przewodnik wyjaśnił młodzieży powód ich istnienia w Kraśniku, ich wojenną i powojenną historię.

Wycieczkę zakończyliśmy w pizzerii. Było super !