Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

Podróże kształcą. To powiedzenie znają wszyscy bardzo dobrze. O jego prawdziwości przekonało się również 42 uczniów kl. V-VI ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. A. Mickiewicza w Kraśniku.

Dnia 15 czerwca 2023r. uczniowie pod opieką wychowawców: p. M. Koconia, p. M. Pawełczak, p. W. Kowalskiego oraz p. I. Kardyś  wyruszyli na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie.

Pierwszym punktem naszej podroży była miejscowość Ujazd. Zwiedzaliśmy tam ruiny zamku Krzyżtopór i poznawaliśmy jego ciekawą historię. Po budowli oprowadzał nas przewodnik, który bardzo ciekawie opowiadał o dawnych dziejach. Krzyżtopór jest świadectwem burzliwych losów naszego kraju, z którym przeżywał okresy świetności i upadku. Jest ponadto jednym z symboli magnackiej Rzeczpospolitej, nośnikiem istotnych informacji o swoich czasach i kształcie ówczesnych stosunków społecznych.

Kolejną,  nie lada atrakcją dla uczestników wyjazdu okazało się wejście na szczyt Łysej Góry i zwiedzanie Klasztoru Św. Krzyża. Wędrówkę rozpoczęliśmy w Nowej Słupi. Drogą pątników zmierzających do relikwii Drzewa Krzyża Świętego dotarliśmy na szczyt Góry Świętego Krzyża. W klasztorze, który powstał na początku XI wieku, zwiedziliśmy Muzeum Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, w kaplicy Oleśnickich widzieliśmy relikwiarz z cząstkami Drzewa Krzyża Świętego, w krypcie grobowej zasuszone zwłoki rodziny Oleśnickich i, według tradycji, Jaremy Wiśniowieckiego. Obejrzeliśmy też wystawy Muzeum Przyrodniczo - Leśnego Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Wspaniałą lekcję przyrody przeżyliśmy w Jaskini Raj. Na wszystkich ogromne wrażenie wywarły liczące setki tysięcy lat skały. Przepiękne nacieki, stalaktyty, stalagmity, kolumny pobudzały naszą wyobraźnię. Niektórzy dostrzegli mieszkańców tego miejsca - pająki, a na wybrańców spadły "kropelki szczęścia".

Żałujemy, że czas tak szybko mija i wycieczka już się skończyła. Był to dla nas czas zabawy, ale i nauki. W czasie wędrówki obejrzeliśmy wiele wspaniałych i ciekawych miejsc, które są elementem dziedzictwa kulturowego i historycznego naszego kraju, podziwialiśmy piękno polskiej przyrody.

Już teraz zaczynamy odliczać dni do następnej wycieczki.