Ostatni dzień we włoskiej szkole w Lentini

Piątek był ostatnim pełnym dniem na Sycylii. O godzinie 9.00 wszyscy spotkaliśmy się w szkole. Po krótkiej wymianie wrażeń z ostatniego dnia usiedliśmy przy wcześniej przygotowanych dla nas stolikach na których czekały płytki ceramiczne. Zajęcia poprowadziła dla nas nauczycielka plastyki z miejscowej szkoły. Każdy z uczestników mógł wybrać sobie jeden wzór aby go odrysować na kalce a potem pędzelkiem pomalować. Na każdym stoliku były też plastikowe talerzyki do przygotowania potrzebnych kolorów oraz plastikowe kubeczki do mycia pędzelka. Zadanie to wymagało cierpliwości i skupienia. Wszystkie prace były rewelacyjne. Na zakończenie zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie. Po wspólnym obiedzie uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy. Jedna z grup grała w siatkówkę, druga grała w karty włoskie a trzecia w ”a strummula”. Ta ostatnia zabawa polegała na zawinięciu sznurka na bączka a następnie wyrzuceniu go aby kręcił się na podłodze. Każdy z uczestników bardzo dobrze się bawił. Po długim dniu był czas na zasłużony odpoczynek a potem na wieczorek pożegnalny. Tam były tańce, ostanie rozmowy i uściski przed wylotem do domu. Jak w przysłowiu: „wszystko co dobre szybko się kończy” tak też i nasz pobyt w Lentini na Sycylii dobiegł końca.