II piękny dzień na Sycylii

Drugi dzień we włoskim Lentini rozpoczął się bardzo intensywnie. Pierwszym punktem było oficjalne powitanie wszystkich uczestników projektu przez panią dyrektor i koordynatorkę z włoskiej szkoły.  Podczas powitania oprócz słów dotyczących celów i założeń projektu pojawiły się też akcenty dotyczące inwazji Rosji na Ukrainę. Każdy z uczestników otrzymał niebiesko żółty kotylion symbolizujący naszą jedność z Ukrainą. Dodatkowo wysłuchaliśmy hymnu Ukrainy. Następnie każdy z koordynatorów ze szkół partnerskich zabrał głos i przedstawił nauczycieli oraz uczniów z którymi przyjechał. Po oficjalnej części uczniowie oprowadzili nas po szkole. Zachwyciły nas kolorowe malowidła na ścianach oraz liczne prezentacje nawiązujące do agresji Rosji na Ukrainie. Po krótkiej przerwie przeszliśmy do prezentacji naszych festiwali. Uczniowie każdej ze szkół opowiedzieli o różnych uroczystościach jakie są celebrowane w ich krajach. Mogliśmy się przekonać w jak wielu krajach obchodzi się karnawał, pierwszy dzień wiosny, noc świętojańską czy 15 sierpnia. Nasza grupa zaprezentowała trzy festiwale: Śladami Singera, Dożynki i Festiwal legend lubelskich. Po obiedzie uczyliśmy się tańca Tarantella, który został zaprezentowany przez włoskich uczniów ubranych w piękne stroje ludowe. Jeden taniec to było dla naszych uczestników projektu zbyt mało. Po nim nastąpiły prezentacje kolejnych. Każda z grup zaprezentowała przynajmniej jeden taniec. To był piękny dzień.