Szkoła Podstawowa nr 3 im. Adama Mickiewicza w Kraśniku

Lata powojenne...

Szkoła Podstawowa nr 3 powojenną działalność rozpoczęła w 1946r.

W czasie wojny zajęcia odbywały się  w domach mieszkańców Budzynia. Po wojnie, w latach pięćdziesiątych wybudowano szkołę na placu, który udostępnili mieszkańcy. Pierwszy budynek szkolny był parterowy. Wejście znajdowało się w  tym samym miejscu, co obecnie. Po lewej stronie była szatnia, w której zamiast szafek uczniowskich stały wieszaki na ubrania.  W szkole znajdowało się osiem pomieszczeń, w jednym z nich był pokój nauczycielski, a w pozostałych mieściły się sale lekcyjne. Klasy były widne, białe, natomiast korytarz pomalowany był na żółto i brązowo, a podłoga była wykonana z drewnianych desek. Pamiętam, że obok szkoły stała już wtedy kapliczka.

Dyrektorem placówki był pan Walenty Siemieniec, który mieszkał w szkole wraz ze swoją rodziną.

W tamtych czasach nie było autobusu szkolnego, uczniowie przychodzili na lekcje pieszo. Nie mieliśmy tak pięknej sali gimnastycznej i placu zabaw. Latem zajęcia wychowania fizycznego odbywały się na dworze, a zimą na korytarzu. W szkole pracowało pięcioro nauczycieli, a jeden z nich uczył jednocześnie języka polskiego i rosyjskiego oraz historii.

Początkowo uczniów było niewielu, jednak z każdym rokiem przybywało nas coraz więcej. Wszyscy cieszyliśmy się, że możemy uczyć się blisko domu.