SPOTKANIE Z EGZOTYKĄ….

Z okazji Tygodnia Bibliotek w Filii Nr 2 w maju odbyło się spotkanie z pracownikami Fundacji Epicrates z Lublina, która propaguje odpowiedzialną terrarystkę, czyli jak mądrze opiekować się płazami i gadami. Uczestnikami spotkania byli uczniowie klasy Ia i Ib. Dzieci miały okazję obejrzeć żywe okazy kilku gatunków egzotycznych węży i jaszczurek, które znalazły dom w fundacji.

Egzotarium  to pierwsza i jak dotąd jedyna tego typu placówka w kraju. Łączy w sobie funkcje schroniska dla zwierząt egzotycznych, centrum rehabilitacji gadów i płazów, oraz ośrodka edukacyjnego. Zajmuje się nimi wspaniała grupa miłośników zwierząt na czele z panem Bartkiem  Gorzkowskim. W dużej części do fundacji trafiają zwierzęta bardzo zaniedbane, a niekiedy wręcz w krytycznym stanie i tylko dzięki ogromnemu zaangażowaniu lekarzy, wolontariuszy i opiekunów udaje się doprowadzić je do normalnego stanu. Bywają kupowane pod wpływem impulsu przez ludzi nie posiadających żadnego przygotowania merytorycznego.

Kiedy dzieci wysłuchały historii o chorych zwierzętach zrozumiały, że zwierzęta to nie zabawki, tylko żywe istoty wymagające opieki i decydując się na zakup zwierzątka musimy o tym pamiętać – jest to bardzo odpowiedzialna decyzja !